Gayrimenkulpiyasasi.com – Emlak haberleri , Emlak sözlüğü, Konut Projeleri, İnşaat Firmaları, Krediler ve vergiler hakkında her şey ..

Emlak vergisinden kimler muaf ?

Gayrimenkul piyasası haberlerinde şöyle bir dolaşırken bir habere rastladık. Haber şöyle : Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Organize Sanayi Bölgeleri ile Serbest Bölge’de mülk sahiplerinin emlak vergisinden muaf olduğunu ancak kiracısı olanların emlak vergisini ödeyeceğini söyledi. Kiracısı olan mülk sahipleri emlak vergisi ödeyecek 3119 sayılı Emlak Vergisi Kanunun 4. Maddesine istinaden Organize Sanayi Bölgeleri […]

Emlak vergisinden kimler muaf ?
15 Kasım 2017 - 9:31 'de eklendi.

Gayrimenkul piyasası haberlerinde şöyle bir dolaşırken bir habere rastladık. Haber şöyle :

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Organize Sanayi Bölgeleri ile Serbest Bölge’de mülk sahiplerinin emlak vergisinden muaf olduğunu ancak kiracısı olanların emlak vergisini ödeyeceğini söyledi.

Kiracısı olan mülk sahipleri emlak vergisi ödeyecek

3119 sayılı Emlak Vergisi Kanunun 4. Maddesine istinaden Organize Sanayi Bölgeleri ile Serbest Bölge’de yer alan binalara daimi olarak emlak vergisi muafiyeti getirildiğini belirten Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, ancak işyerini kiraya veren mülk sahiplerinin bu muafiyetten yararlanamayacaklarını yani emlak vergilerini ödeyeceklerini kaydetti.

“Kiracıların listesi belediyemizde mevcut”

Organize Sanayi Bölgeleri ile Serbest Bölge’de kiracısı olan mülk sahiplerinin mağdur olmamaları için gerekli çalışmaların yapıldığını İfade eden Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Organize Sanayi Bölgeleri ile Serbest Bölge’de yer alan binalara daimi olarak emlak vergisi muafiyeti var. Ancak Temmuz ayında yapılan yeni düzenleme ile bu üretim alanlarında sadece mülk sahipleri için muafiyetin geçerli olup, işyerini kiraya verenler Emlak Vergisini ödeyecektir. Yani kiracısı olan muafiyetten yararlanamayacaktır. Bu neden ile Organize Sanayi Bölgeleri ile Serbest Bölgeler de kiracısı olan mülk sahiplerinin mağdur olmamalı açısından emlak vergilerini yatırmaları gerekmektedir. Kiracısı olanlar veya kiracı durumda olan mükelleflerin listesi belediye Emlak Müdürlüğünde yer almaktadır. Emlak Müdürlüğümüz mülkünü kiraya veren mükellefleri tek tek bilgilendirici yazı gönderecektir”
İHA

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER